Nachádza sa od roku 2002 v areáli Letiska Košice. Je to technické múzeum poskytujúce prehľad o technickom vývoji lietadiel, leteckých motorov, prístrojov a informácií súvisiacich s letectvom. Unikátom je Galéria prezidentských lietadiel, ktorá vznikla aj vďaka podpore bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera, ktorý svojimi medzinárodnými iniciatívami a osobným vkladom pomohol získať vzácne originály lietadiel z európskych štátov, USA i Číny , patrí k ojedinelým nielen na Slovensku ale aj v Európe.
Zdokumentovaný je vývoj letectva od prvých pokusov človeka dostať sa do vzduchu pomocou rôznych technických prostriedkov až po rozvoj kozmickej a raketovej techniky.
Múzeum letectva a leteckej techniky je koncipované do historických etáp: ° Expozícia počiatkov letectva do roku 1945 ° Expozícia od roku 1945 ° Expozícia prístrojovej techniky ° Galéria prezidentských lietadiel ° Cestná doprava
Pravidelná mestská hromadná doprava doporučujeme overiť na adrese DPMK
Pobočka Slovenského technického múzea Košice - Múzeum dopravy v Bratislave jekomplexným múzeom dopravy, t. j. stálou expozíciou dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy. K prvej prezentácii významnou mierou prispeli Železnice Slovenskej republiky, ktoré poskytli exponáty koľajovej dopravy a Asociácia historických vozidiel Slovenska, ktorá zapožičala exponáty cestnej dopravy, ako aj exponáty týkajúce sa histórie dopravy z fondov Slovenského technického múzea. Vystavené zbierky reprezentatívnych dopravných prostriedkov zostávajú aj naďalej vo vlastníctve týchto inštitúcií a súkromných zberateľov.
Slovenské technické múzeum v Košiciach od svojho konštituovania v roku 1947 venovalo pozornosť aj osobnostiam, ktoré prispeli do celosvetovej pokladnice technického rozvoja. Jedným z týchto priekopníkov bol aj Jozef Maximilián Petzval (1807-1891), rodák zo Spišskej Belej, ktorý svojim prínosom dal nový rozmer fotografickej optike v teórii i praxi. Podnet na založenie múzea prišiel od vlastivedných nadšencov zo Spišskej Belej začiatkom 60.-tych rokov 20. storočia, ktorý neskôr vyústil do zámeru zriadiť múzeum ako špecializované so zameraním na dejiny fotografickej techniky.
Architektonicky pozoruhodný objekt kaštieľa v Budimíre je svojou polohou a impozantnosťou dobre viditeľný v smere príchodu do Košíc. Nachádza sa neďaleko odbočky z diaľnice spájajúcej Košice s Prešovom v juhovýchodnej časti samotnej obce Budimír, ležiacej v Košickej kotline v údoli rieky Torysy. Budovu kaštieľa postavili v druhej tretine 18. storočia. Je to klasicistická tereziánska stavba s neskoršími vnútornými úpravami z roku 1812.