Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Messerschmitt - projekt


REŠTAUROVANIE LIETADLA MESSERSCHMITT Bf 109G-10

 Z tlačovej správy:

Od 18. 5. 2017 je v STM-Múzeu letectva v Košiciach sprístupnené lietadlo Messerschmitt Bf-109, ktoré Slovenské technické múzeum získalo medzinárodnou výmenou v novembri roku 2012 a od roku 2014 komplexne reštaurovalo.
Počas troch rokov v troch etapách odborného ošetrenia tohto výnimočného zbierkového predmetu boli komplexne renovované vonkajšie časti lietadla a jeho krídla, vnútorné časti a systémy lietadla a v poslednej tretej etape boli reštaurované detaily priestoru kabíny, detaily priestoru motora, rádiostanice, prevedená montáž zbraňových systémov a kamufláž. Projekt prebiehajúci kontinuálne v rokoch 2014 až 2016 podporilo účelovými dotáciami v celkovej výške 79 000 Eur Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Lietadlo Messerschmitt je svojou konštrukciou a letovými vlastnosťami symbolom prelomu letectva a leteckej techniky, ktoré sa udiali v druhej polovici 30-tych rokov 20. storočia. Exponát tak ideálne uzatvára tému prezentovanú v úvodnej expozícii STM-Múzea letectva "Počiatky letectva do roku 1945".
Unikátnosť a historická hodnota exponátu je znásobená aj ozrejmením a zdokumentovaním histórie tohto konkrétneho lietadla. Ciele reštaurovania realizovaného Slovenským technickým múzeom tak boli ovplyvnené aj snahou o nezaujatú prezentáciu "príbehu" tohto konkrétneho stroja, ktorý bol zostrelený dňa 1. januára 1945 pri operácii “Bodenplatte” v blízkosti obce Felsberg/Saar...

 

Messerschmitt projekt - realizácia

 

 

 

Komentáre (0)

ostáva 500 znakov

Cancel or