Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Pripravujeme

 

 

Legendárnou „Klobásou“ na veľkonočný výlet do Budimíra

Plánujete si Veľkú noc nejako ozvláštniť? Čo takto vydať sa na nevšedný veľkonočný výlet historickým autobusom za krásami malebnej obce Budimír, vzdialenej iba 11 km od Košíc?

Občianske združenie Veterany.eu spoločne s Veterán busom Diamant a obcou Budimír pripravilo nevšednú jazdu legendárnym historickým autobusom Škoda 706 RTO. Dodnes populárny autobus je pre svoj nezameniteľný tvar, ktorý je dielom českého dizajnéra Otakara Diblíka, prezývaný „Uhorka“, „Vajíčko“, alebo aj „Klobása“.

Mnohí, najmä starší si ho pamätajú ešte z pravidelnej prevádzky, kedy nezriedka za sebou ťahal vlečku. Jazdu týmto autobusovým veteránom si môžete vychutnať už v sobotu 15. apríla, kedy sa o 8:30 vydá z košickej autobusovej stanice priamo do Budimíra, obce preslávenej svojím kaštieľom, s múzeom historických hodín a to za zvýhodnené vstupné 50 centov.

Na pláne však nie je iba návšteva tejto pýchy obce, ale aj iných pamätihodností – kaplnky, parku a kaštieľa na Paradnim dvore, kostola sv. Povýšenia kríža a čerešničkou na torte bude návšteva 300-ročného želiarskeho domu. Keďže sa akcia uskutoční počas Veľkej noci, bude prichystané aj veľkonočné prekvapenie.

„Nápad na takúto akciu vznikol počas účasti na niekoľkých železničných akciách organizovaných košickým Klubom historických koľajových vozidiel,  ktorý už dlhé roky robí výlety historickým motorovým vlakom do zaujímavých lokalít, kam nezriedka vedú trate, po ktorých osobné vlaky dnes už nepremávajú. V podobnom duchu bratislavská sekcia nášho združenia pripravila a usporiadala jazdy motorovým vlakom do Brezovej pod Bradlom, kam sa vlak pod našou vlajkou vydal už pred dvoma rokmi 25. júla pri príležitosti 135. výročia narodenia gen. Milana Rastislava Štefánika a na základe úspechu tejto akcie sme v tom v nasledujúcom roku pokračovali.“ uviedol člen združenia Tomáš Halža, „Keďže záber nášho združenia nezahŕňa len vlaky, rozhodli sme sa tento rok usporiadať okrem železničných aj autobusové akcie a to preto, lebo široká verejnosť má len málokedy možnosť previezť sa historickým autobusom. Na prvú z nich sme si vybrali práve Budimír a to nielen pre kaštieľ.“

Pre tých, ktorí sa boja, že počas prehliadky vyhladnú, máme prichystaný výborný obed v miestnom penzióne. Cena za obed je zarátaná v cene cestovného lístka, takže cestujúci za obed nebudú musieť nič doplácať, navyše majú možnosť výberu z dvoh menu. Fanúšikovia historických autobusov i obyvatelia obce Budimír si prídu na svoje počas dvoch okružných jázd, počas ktorej uvidia širšie okolie Budimíra. Späť do Košíc sa autobus poberie o 15:00 spred penziónu.

Ceny lístkov sa pohybujú od 8€ za najlacnejší lístok pre deti, resp. dôchodcov a ZŤP cez 10€ pre dospelé osoby až po 25€ za rodinný lístok. Okružné jazdy majú osobitné jednotné cestovné 2€. Nakoľko autobus má obmedzený počet miest, organizátori odporúčajú rezervovať sa na stránke www.veterany.eu alebo cez e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.. Rezervácia je zvýhodnená aj nižšími cenami lístkov.