Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Pripravujeme


VÝSTAVA TRADIČNÉHO ČÍNSKEHO UMENIA RUČNÉHO VYSTRIHOVANIA Z PAPIERA 

Čínske umenie vystrihovania z papiera sa pýši bohatou a dlhou históriou. Už záznamy z obdobia cisára Wu Di z dynastie Han spred viac než 2100 rokov dokazujú, že neznámy autor vystrihol z papiera podobu Li Furen, konkubíny tohto panovníka, jeho milovanej družky, aby ho potešil v jeho žiali. V období rokov 420 až 589, kedy vládli Južné dynastie, sa stalo zvykom prilepiť dokonalé podobizne ľudských postáv, jemne vystrihnuté z hodvábu, na závesy či paravány pri rôznych oslavách.

Neskôr, v období dynastie Tang (618 - 907), ľudia mali vo zvyku vystrihovať z hodvábu rôznych farieb, ako aj z papiera či pozlátených fólií lastovičky, kvety či motýľov, svoje výtvory si navzájom darovali, pripínali sa ženám do vlasov, vešali ich na konáre vŕby, a tiež prilepené na paravánoch dodávali farebnosť jarnému obdobiu. Artefakty tohto umenia sú v Číne vo väčšine domácností obľúbené aj v súčasnosti, obzvlášť v období Jarných sviatkov, kedy je možné vidieť ich prilepené v oknách, či pripevnené na stuhách, visiacich zo zárubní dverí. Známy filozofický princíp dvoch protikladov v prírode, Yin a Yang, nachádza svoj odraz aj v tomto umení, kedy nádherné a rozmanité obrazy vznikajú tým, že v pevnom podklade vystrihovaním vzniká kontrast v kombinácii s prázdnymi miestami. Kategorizácia vystrihovania má päť oblastí využitia: ozdobné stuhy, darčekové predmety, tradičné obrazy pri svadobných obradoch, vyšívanie a dekoratívne účely. 

Špičkoví umelci, ktorí sa venujú tejto výtvarnej technike, v súčasnosti realizujú svoju tvorbu formou obrázkov vo viacfarebnom vyhotovení. Z dôvodu veľkej obľúbenosti a častého využitia pri príležitosti rôznych sviatkov,  ako sú napríklad Čínsky Nový rok či tradičné  svadobné obrady, sa často používajú vystrihované obrázky, ktoré vznikajú strojovou výrobou. Najviac sú však samozrejme vzácne tie diela, ktoré vzniknú tradičným spôsobom, teda ručným vystrihovaním. 

Pani Weifei Cheng, narodená v roku 1938 vo Wuwei v provincii Gansu v Číne, sa venuje tejto tradičnej čínskej umeleckej technike od roku 2014, kedy sa stala členkou Klubu dôchodcov so zameraním na rôzne druhy umenia (spev, tanec, ručné práce, maľba, kaligrafia a podobne). V roku 2017, počas svojho polročného pobytu v Košiciach u dcéry Liu Dong, sa intenzívne venovala práve tradičnej technike vystrihovania. Keďže si so sebou priviezla aj všetky potreby ako napr. vhodný farebný tenký papier, predlohy a  špeciálne nožnice, mohlo za tento čas vzniknúť takmer 100 obrazov, a krásu niektorých z nich môžeme dnes obdivovať aj my. V období aktívneho profesného života pracovala pani Cheng ako pedagóg na Katedre chémie univerzity v meste Lanzhou. 

Na výstave, ktorú pre Vás pripravil Spolok čínskeho ženského združenia na Slovensku v spolupráci so Slovenským technickým múzeom v Košiciach, máte možnosť prezrieť si obrazy z tvorby pani Weifei Cheng, ktoré sú vytvorené jej rukami podľa predlohy, a sú opatrené pečiatkou s jej umeleckým menom Yanan, špeciálne vytvorenou, aby ňou označovala svoje diela. Otlačok pečiatky predstavuje symboliku lietania, teda túžbu po voľnosti a slobode.

 

 TLAČOVÁ SPRÁVA