O výstave

Leonadro da Vinci

Leonardo da Vinci 

Slovenské technické múzeum Vás pozýva na výstavu modelov a vynálezov renesančného génia Leonarda da Vinciho (15.4.1452 – 2.5.1519) tesne pred 560. výročím jeho narodenia. Výstava bude sprístupnená na Hlavnej 88 v Košiciach od 18. apríla do 31. októbra 2012. 

Pred šiestimi rokmi si podobnú výstavu v Bratislave prezrelo vyše 150-tisíc návštevníkov. V Košiciach tento rok očakávame minimálne 50-tisíc fanúšikov vedy, techniky a vynálezov z celého Slovenska.

 

Desiatky modelov, replík strojov a kópie náčrtov či technickej dokumentácie zaplnia priestory múzea na pol roka. Rozdelené budú do sekcií, ktoré budú charakterizovať štyri prírodné živly - zem, oheň, vodu a vzduch.

"Veríme, že Leonardo da Vinci priláka najmä školopovinné deti, študentov, ako aj celé rodiny, pretože táto výnimočná výstava, okrem toho, že je interaktívna, bude obohatená o zaujímavú súťaž a samozrejme rôzne sprievodné podujatia,"
povedal Ján Melich /STM/.

Výstava „STROJOV V POHYBE“ predstavuje renesančného génia Leonarda da Vinciho predovšetkým ako technika a vynálezcu. Koná sa pri príležitosti 560. výročia narodenia tohto talianskeho renesančného génia. Prináša unikátne exponáty v podobe modelov, vytvorených podľa originálnych nákresov a návrhov da Vinciho, uchovaných väčšinou v zbierke Codex Atlanticus. Z vystavených exponátov môžeme spomenúť obrnené vozidlo, tank, guľomet, žeriav, hydraulickú pílu, padák, anatomickú štúdiu Vitruviánskeho muža, zrkadlovú miestnosť, či slávny obraz Mona Lisa...
K videniu sú v životnej veľkosti stroje, ktorých sa môžu návštevníci dotknúť a uviesť do pohybu a cestovať späť v čase do doby, na konci 15. a začiatku 16.storočia, kedy ich Leonardo navrhoval. Spôsob prezentácie sa odchyľuje od jednoduchého modelu umeleckého diela uzavretého vo vitríne, namiesto toho umožňuje návštevníkom priamy vzťah s exponátmi a ich tvorcom.
Codex Atlanticus - toto unikátne 12-zväzkové dielo je zbierkou 401 grafických listov s rozmermi 65 cm x 44 cm, na ktorých sú zachytené Leonardove stroje, zbrane a iné technické zariadenia. Svoje pozorovania pretavil do obrazov. Každú kresbu sprevádzali vysvetľujúce poznámky, písané sprava doľava. Na prvý pohľad sa môžu zdať šifrované, môžu byť ľahko prečítané v zrkadle.
40 vystavovaných strojov, sprevádzaných kresbami, na základe ktorých sú vytvorené, sú rozdelené do 4 kategórií podľa 4 živlov – zodpovedajúcim 4 prvkom prírody – Zem, Voda, Vzduch a Oheň. Kritériom pre výber v každej sekcii je prvok, s ktorým stroj pracuje, a/alebo z ktorého čerpá energiu na prevádzku.
V kategórii Zem sú stroje, ktoré úplne závisia na ľudskej sile a ktoré spracúvajú, alebo niečo vytvárajú. Stroje v kategórii Voda vyrábajú energiu z tohto prvku alebo uľahčujú pohyb človeka cez vodu. Kategória Vzduch obsahuje da Vinciho impozantné úsilie dobyť oblohu s použitím lietajúcich strojov. V kategórii Oheň sú príklady bojových strojov, ktorých navrhnutím bol Leonardo poverený panovníkmi, pre ktorých pracoval (medzi nimi bol aj francúzsky kráľ František I.).  Dlhý zoznam zahŕňa mosty, opevnenia, katapulty, stavebné plány pre odklonenie rieky a konštrukciu kanálov a budov.
Stroje prezentované na výstave neboli usporiadané chronologicky. Namiesto toho demonštrujú súvislosť medzi človekom a prírodou, ako človek funguje a pracuje s alebo bez prírodných živlov. Skúmaním výstavy sú návštevníci často prekvapení tým, že nájdu predchodcu známeho zariadenia, ktoré používajú každý deň...

Komentáre (1)

ostáva 500 znakov

Cancel or

  • Velmi sa teším a určite aj s rodinkou pricestujeme zo stredoslovenska. Dakujem už teraz za unikátnu výstavu ! Nada